Vyhľadávanie
-
-

Nízkoenergetický dom je dlhodobá investícia. Návratnosť je skôr v lepšom živote

Nízkoenergetické, pasívne domy či domy s nulovou energetickou spotrebou. V posledných rokoch pribúdajú aj na Slovensku, hoci nie až toľko, koľko by si štát či podporovatelia tohto trendu želali.

Podiel novostavieb v energetickej triede A, do ktorej spadajú aj nízkoenergetické a pasívne domy, dosahoval v minulom roku pätinu z celkového počtu novostavieb. Podľa údajov portálu Budovy pre budúcnosť sa ich vlani postavilo len niečo viac ako 2 600. Oproti krajinám ako Nemecko a Rakúsko, kde sa tieto úsporné domy stavajú už desiatky rokov, je to málo. Trend je však stúpajúci. Na porovnanie, pred desiatimi rokmi sa takto postavili na Slovensku len tri stovky domov ročne.

Záujem o nízkoenergetické domy nie je vyšší najmä preto, lebo mnoho ľudí aj stavebných firiem sa na stavbu domu pozerá len zo svojho krátkodobého hľadiska. Prvým ide o to, aby postavili dom čo najlacnejšie, druhým o to, aby bol dom predajný a priniesol zisk. Na ťažko uchopiteľnú energetickú efektívnosť a úspory v horizonte desiatok rokov nemyslí každý. Pritom vlastniť úsporný dom sa naozaj oplatí, hoci nejde len o peniaze.

 

Outlet vo Voderadoch sa po neúspešných dražbách dočkal nového majiteľa

Hľadanie nového majiteľa sa skončilo. Nový vlastník vzišiel prekvapivo z takzvaného ponukového konania. S informáciou prichádza mesačník Index. Voderady otvorili po rokoch príprav pri diaľnici D1 koncom roka 2013. Predajná plocha tvorila až 15-tisíc štvorcových metrov. Súčasťou projektu bola okrem známych značkových predajní aj oddychová zóna s vodnou plochou. Avšak podľa informácii, ktoré priniesol v marci Trend, spoločnosť, ktorá outlet prevádzkovala v lete 2018 požiadala súdy o vyhlásenie konkurzu.

Outlet vo Voderadoch si márne hľadal takmer dva roky majiteľa v niekoľkých kolách dražby. Trend v marci tohto roku o tomto procese písal. Po troch neúspešných pokusoch sa v marci chystalo nové kolo dražby prvého slovenského výpredajového centra, napokon sa však nekonalo. One Fashion Outlet Voderady hľadal naďalej nového majiteľa. Pritom ešte v októbri minulého roka Trend písal o tom, že záujemcov je dosť. Obhliadok areálu sa zúčastnilo viacero ľudí. Dražba areálu sa začínala v lete minulého roka s cenovkou desať miliónov eur. 

Developerom outletu bola spoločnosť Realiz, v ktorej orgánoch sedel aj kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorý si v súčasnosti odpykáva päťročný trest za daňové podvody. Ten skončil vo väzení za daňové podvody. Situácia je dnes už iná, areál skrachoval. Dôvodov, prečo sa Voderadom nedarilo, je mnoho. Išlo najmä o neschopnosť konkurovať rakúskemu Pandorfu. 

Veriteľský výbor určil pre Voderady predaj prostredníctvom ponukového konania. Rozdiel medzi týmto spôsobom a dražbou je ten, že pri ponukové konanie neobmedzuje pravidlo najnižšej možnej ceny. Za týchto podmienok získala spoločnosť Koruna Finance obchodný areál Voderady. 

Za spoločnosťou Koruna Finance stojí Gustáv Laca. V poslednom čase sa profiluje ako významný realitný hráč. Kupuje pozemky a následne ich predáva, ako sa to udialo aj v prípade bratislavského projektu Klingerka. V týchto transakciách spolupracoval aj s prominentnou rodinou Lexovcov. Pre mesačník Index sa Laca ešte koncom roka vyjadril, že kupovanie pozemkov je pre neho investičnou príležitosťou, ktorej sa dlhodobo venuje. 

 

Realitný trh v Európe by sa mohol z koronakrízy zotaviť do konca tohto roka

Realitný trh v rámci krajín Európy, Blízkeho východu a Afriky (EMEA) je napriek výraznému dopadu koronakrízy stále v dobrej kondícii. Odzrkadliť by sa to malo už v druhom polroku tohto roka. Vychádza to z polročnej správy realitno-poradenskej spoločnosti CBRE s názvom „Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020“.

Rovnako tak títo odborníci tvrdia, že objem investícií by sa mal do roku 2022 vrátiť na úroveň pred vypuknutím pandémie, ktorá bola rekordná.

„V období pred vypuknutím pandémie sme boli svedkami rekordných objemov investícií. Aktuálna situácia však v krátkodobom horizonte značne ovplyvnila dopyt nájomcov, v dôsledku čoho došlo k náhlemu poklesu investícií v tejto oblasti,“ vysvetľuje Jos Tromp, riaditeľ oddelenia výskumu trhu pre krajiny EMEA v spoločnosti CBRE.

Predpoklady trhu stabilizovať sa

Poznamenal zároveň, že stále nízke úrokové sadzby spojené s dostatkom voľného kapitálu nasvedčujú tomu, že trh má tie najlepšie predpoklady na to, aby sa opäť stabilizoval. „Zároveň sa ukázalo, že niektoré odvetvia nehnuteľností sú voči dopadom koronakrízy veľmi odolné.“

Faktom ale zostáva, že koronakríza ovplyvnila sektor nehnuteľností v prvom polroku pomerne silno. Očakáva sa, že celkový objem investícií do európskych nehnuteľností sa tento rok oproti tomu minulému zníži o 30 až 40 percent.

V prípade trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku sú však predpovede odborníkov pozitívnejšie. „Investičná aktivita v tomto roku by mohla prekonať, v prípade priaznivého vývoja na trhu, dokonca aj objem investícií z roku 2019. Tie sa vyšplhali až na 641 miliónov eur,“ opisuje Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko. V najbližších kvartáloch by mal vraj silnieť aj záujem investorov o komerčné budovy. Lákadlom je pre nich značné rozšírenie výnosov.  

Dopyt po „smart“ kanceláriách

CBRE ďalej tvrdí, že dopyt nájomcov po kancelárskych priestoroch v rámci celej Európy sa čoraz viac sústreďuje na tzv. „smart“ kancelárie. Ich hodnota sa v porovnaní so staršími budovami alebo nehnuteľnosťami s potrebou rekonštrukcie neustále zvyšuje. Čoraz dôležitejšími kritériami nájomcov pri výbere priestorov sú totiž práve atribúty ako zdravie zamestnancov a udržateľnosť.

Vysoko kvalitné a bohato vybavené kancelárske priestory v centre mesta majú aj naďalej odzrkadľovať DNA a značku v nich sídliacich firiem. Zároveň, aj vďaka nim si spoločnosti budú môcť udržať svojich zamestnancov či prilákať do svojich radov nové talenty rýchlejšie ako konkurencia. Podľa polročnej správy spoločnosti CBRE sa vďaka tomu obnoví príťažlivosť kancelárskych priestorov najvyššej, áčkovej kvality.

Logistika kríze odolávala

Koronakríza ovplyvnila v najmenšej miere sektor logistických nehnuteľností. V čase, keď bol obmedzený predaj tovaru v maloobchodných kamenných prevádzkach, zaznamenal tento segment výrazný nárast dopytu v rámci online obchodu. Spoločnosť CBRE predpokladá, že silný dopyt zo strany nájomcov vyvolá aj veľký záujem investorov. Niektorí z nich sa pritom budú snažiť zvýšiť svoj podiel v logistických aktívach, iní zasa budú chcieť vstúpiť do tohto sektora nehnuteľností po prvýkrát.    

Koronakríze sa v prvom polroku tohto roka nepodarilo prelomiť ani dopyt po aktívach v rámci nájomného bývania. Tento sektor ponúka aj naďalej stabilný príjem, čo je hlavným dôvodom neustále rastúceho záujmu investorov, a to nielen v prípade už zabehnutých trhov s nájomným bývaním v západnej a severnej Európe, ale aj v rámci ešte len vznikajúcich trhov s týmto druhom nehnuteľností v južnej Európe.

Rast cien bytov na Slovensku nezastavila ani koronakríza

Ceny bytov na Slovensku napriek koronakríze rastú. Pokračuje tak trend, ktorý na našom realitnom trhu panuje už niekoľko rokov. Túžbu Slovákov po novom bývaní tak nezastavila ani prvá vlna opatrení proti šíreniu pandémie.

V druhom štvrťroku  vzrástli ceny bytov oproti predchádzajúcemu kvartálu v priemere o 3,6 percenta, uvádzajú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk. Predpovedajú zároveň, že tento trend môže naďalej pokračovať.

„V čase útlmu realitného trhu z dôvodu karantény a obmedzení ekonomických aktivít sme zaznamenali v sieti portálov Nehnuteľnosti.sk rastúcu návštevnosť. Vývoj v návštevnosti dával tušiť neutíchajúci záujem o reality. Tento online záujem sa následne preniesol do reálneho sveta.“ uvádzajú.

 

Banky sa držia navzájom pod tlakom, výrazný rast úrokových sadzieb úverov sa čakať nedá

Vysoké tempo rastu

Ceny dvojizbových bytov sa oproti prvému štvrťroku zvýšili o 4,3 percenta. Odborníci to považujú za stále vysoké tempo rastu. Priemerná cena pre Bratislavu sa v prípade dvojizbových bytov zastavila na čísle 161-tisíc eur. Priemer ostatných krajských miest je tesne pod úrovňou 100-tisíc. „Napriek rýchlejšiemu rastu cien vo všetkých mestách už niekoľko kvartálov za sebou ostáva rozdiel medzi cenami krajských miest a Bratislavy priepastný,“ skonštatovali analytici portálu.

Trh s úvermi na bývanie je v súčasnosti uprostred veľkej neistoty, tak ako všetky hospodárske činnosti. Budúci vývoj bude závisieť od toho, ako dlho bude pandémia ochorenia Covid-19 a obmedzenia v ekonomike trvať. Zatiaľ sa prostredie nízkych úrokových sadzieb nemení.

Aj keď sa objavuje rast úrokových sadzieb, zrejme nebude nijako zásadne výrazný. Ale zároveň banky, záujemcovia o úver a realitný trh sú v neistote a nikto nevie, čo bude.

Banky majú voľnejšie ruky

Európska centrálna banka (ECB) uvoľnila viaceré pravidlá pre banky a urobila také kroky, aby mali finančné domy dostatok peňazí na poskytovanie úverov. Úrokové sadzby upravili viaceré banky, spoločnosť UniCredit sa dokonca v krátkom čase rozhodla sadzby opätovne znížiť a obmedziť výšku úveru v porovnaní s hodnotou nehnuteľnosti. Pravda je, že sadzby úverov majú priestor na určitý rast bez toho, aby sa dialo niečo dramatické.

 

Zdroj: www.reality.etrend.sk